Egyszerűbbé tettük a mérőműszerek kiválasztását!

Egyszerűbbé tettük a mérőműszerek kiválasztását!

Az elsősorban ipari mérőműszereket gyártó Endress+Hauser az EEC-t (EPLAN Engineering Configuration) használja az online konfigurációja alapjául. A meglévő web konfigurátort makró készítés céljából kapcsolták össze az EEC-vel. A web front-endet az EPLAN Data Portal interfészébe integrálták. A portállal együttműködve az EEC tökéletes eszköz a mérőműszerek közel 1,2 millió lehetséges változatának konfigurálására.

Az Endress+Hauser műszerek a világ folyamatautomatizálási rendszereinek „szemei és fülei”: mérik az áramló mennyiségeket, a kémiai jellemzőket, figyelik a hőmérsékletet, érzékelik a nyomást és a tartályszinteket. Ezek a mérési feladatok számos iparágban (mint pl. az élelmiszeripar, vegyipar, energiaipar, olaj- és gázipar, víz és szennyvízkezelés) nap, mint nap előfordulnak.

Csúcsminőségű mérési technológia 1,2 millió változatban

A termékpaletta rendkívül széles. A svájci családi tulajdonban lévő cég, melynek központja Basel közelében, Reinachban található, 26 gyárral rendelkezik és világszerte közel 13 ezer embert foglalkoztat. Termékpalettájáról több mint 1,2 millió változatban választhatók a termékek, és az értékesítő és szervizes munkatársak évente több mint kétmillió mérőrendszert telepítenek.

A változatok igen magas száma a különféle tulajdonságok és funkciók, valamint egyedi mérési tartományok lehetséges kombinációiból adódik. A csatlakozás típusához hasonlóan, a felhasználó kiválaszthatja a kívánt mérési pontosságot, a kommunikációs interfészt és az IP besorolást. További opciók még az iparspecifikus tanúsítványok, robbanásveszélyes zónában használható típusok és a speciális korrózióálló bevonatok.

A cél: “Egyféle eljárás az ügyfelek részére” az online konfigurációhoz

Az Endress+Hauser belső értékesítő csapata természetesen segít az ügyfeleknek a műszerek kiválasztásában. A mérnöki munkára és a tervezésre nagy az igény, mivel az ügyfelek egyre inkább egyedi rendszermegoldásokat szeretnének. De az ügyfelek gyakran használják az online konfigurátort a műszerek kiválasztására, rendelésére valamint dokumentációk, rajzok és bizonylatok letöltésére 

Régebben nem volt erre egységes belső szabvány. Philipp Rumler, az Endress+Hauser Consult AG programmenedzsere azt mondja, “Cégünkben a gyárak hosszú rendelési kódokkal dolgoznak, amelyek néha a különféle ipari területekről származó nagyszámú ügyféligény miatt különbözőképpen épülnek fel. Mindamellett a célunk az volt, hogy úgy egységesítsük a felmerülő változatokat, hogy az online konfigurátorban a műszerek kiválasztása ugyanazon eljárás szerint, és mindenekelőtt automatikusan történjék – függetlenül mérési elvtől, mérési tartománytól vagy a gyártás helyétől.”

Tervezőeszközök kreatív kombinációja

Az Endress+Hauser Consult AG az EPLAN-hoz fordult ezzel a kéréssel, és együtt dolgozták ki azt a tervet, hogy összekötik az Endress+Hauser konfigurátorát az EEC-vel (“EPLAN Engineering Configuration”), majd integrálják az EPLAN Data Portalba. Ez első hallásra meglepő lehet, mert ezt a két eszközt sok esetben használják külön-külön tervezésre és fejlesztésre.

Általában a szerkezetek, rendszerek és komponensek az EEC-ben funkcionális leírással rendelkeznek és a vezérlőrendszer a makrókból (részegységek) összefüggő vázlatrajzot generál, azaz a makrókat intelligensen illeszti össze egy egységgé. Ez jelentősen minimalizálja az elektrotechnikai tervezéshez szükséges időt.

Ezzel szemben a tervezőmérnök az EPLAN Data Portal-t hagyományosan egy web alapú műszeradat platformként használja, amely hatékony eszköz-adatbázisaként szolgál. Itt tárolódnak a vezető gyártók eszközeinek műszaki adatai és rajzai, melyeket a tervezőmérnök beilleszt a gépészeti/üzemi tervébe. Ide tartoznak a végrehajtó szervek, a motorok és a konverterek, de a mérőműszerek is, amilyeneket az Endress+Hauser is gyárt.

Két út vezet a célhoz

Sok gépészeti tervező cégnél általában az EEC és az EPLAN Data Portalt a tervezési és fejlesztési fázist megelőzően alkalmazzák. Az Endress+Hausernél mindkét rendszert az ügyfélnél meglévő online konfigurátorral együtt kombinálva használják. Erre két módszer van. 

A jelenleg elérhető és tökéletesen integrált módszer az EPLAN platform. Az online konfigurátor és az Eplan Data Portal alapjául szolgáló EEC összekapcsolásával a konfigurálás lehetőségei közvetlenül a tervezői környezetben váltak elérhetővé több mint 85 ezer regisztrált felhasználó számára. Az EPLAN Data Portalban a mérési elv (vagy mindjárt a mérőműszer) kiválasztásával elindul az adatbázis-környezetbe ágyazott konfigurátor. A felhasználó itt állíthatja össze az egyedi mérőműszerét. A konfigurátorba való belépéskor a kapcsolódó EEC automatikusan kombinálja a bevitt adatokat és menet közben generálja a megfelelő makrót, amely ezután már közvetlenül beilleszthető a tervrajzba. Ezen kívül a háttérben az összes kereskedelmi információ és műszaki dokumentáció szintén bekerül az EPLAN eszközkezelőbe. Ez teszi a tervezést követő rendelési folyamatot jelentősen egyszerűbbé és az esetleges javítások esetén segít a meghibásodott műszer pótlásában, hogy a rendszer gyorsan újra működőképes lehessen.

 

Jövőre az EPLAN adatok is elérhetők lesznek az Endress+Hauser konfigurátorában. Az Endress+Hauser weboldalán a felhasználó ugyanúgy használja majd az online konfigurátort, mint azelőtt. Az apró, de jelentős különbség: a tervező konfigurálás végeztével a kívánt készülékről egy teljes EPLAN makrót kap, mely azonnal letölthető. A felhasználónak ez nem tűnik fel, mert a konfigurátor interfésze Endress+Hauser fejlesztés és illeszkedik a cég arculatához.

Egyszerű konfiguráció, gördülékeny adatfeldolgozás

Magától értetődő, hogy ez az újfajta termékkonfiguráció hasznos az Endress+Hauser ügyfelei számára. Az ügyfél néhány lépésben konfigurálhatja a műszerét, amit ha szükséges közvetlenül megrendelhet. Egy gombnyomásra megkap minden szükséges adatot, rajzot és dokumentációt. Philipp Rumler szerint: “A tervezőmérnök hozzáférhet egy egész adatcsomaghoz és közvetlenül integrálhatja azt a tervébe – például egy armatúra rajz esetén, amelyet közvetlenül az EPLAN Electric P8-ban szerkeszthet. Lekérhet adatokat, specifikációs lapot és használati útmutatót pdf fájlokban is, és más CAE rendszereken folytathatja velük a munkát.” Így a felhasználó „élő” adatokhoz fér hozzá az EEC-ben vagy az EPLAN Data Portalban, amelyek mindig naprakészek.

Jó támogatás az EPLAN Consultingtól

Ez az új típusú konfiguráció az EEC és az EPLAN Data Portal „kulcsrakész”, egyedi kombinációja, megkönnyíti a tervezői munkát, és lehetővé teszi a termékcsoportok körét felölelő eszközök kiválasztását, de mindig ugyanazt a sémát követve. Először ezt a sémát és az alapját képző struktúrát kellett kifejleszteni. Philipp Rumler azt mondja: “Intenzíven dolgoztunk az optimális szerkezeti felépítésen és ehhez kiváló támogatást kaptunk az EPLAN Consultingtól. Minden egyes mérési feladatra különálló, a saját különleges tulajdonságaival és makróival rendelkező modellt fejlesztettünk.”

Hogy ki használja ezt az eszközt? Az Endress+Hauser tapasztalatai alapján a felhasználói csoport nagyon változatos: „Nagyvállalatok és közepes méretű cégek felhasználói egyaránt sokat használják a konfigurátort. Főleg a “nagyok” használják ki a rajzok és dokumentációk letöltésének lehetőségét, akiknek belső előírásaik vannak a mérőműszeriekre és a mérési pontjaikra vonatkozólag. Kisebb cégek és tervezők is maguk konfigurálják a kívánt műszereket, valamint a nemzetközi forgalmazói cégek is dolgoznak a konfigurátorral, amikor ügyfél specifikus projekteket terveznek.”

A műszergyártó számára is hasznos

Még a régebbi műszerek dokumentációi is elérhetők. Az Endress+Hauser létrehozott egy “termék tárolót” ahová a régebbi verziók kerülnek archiválásra, amit szintén összekötött egy az EEC-vel,. A konfigurátor ehhez is hozzáfér. Ez a jövőre összpontosító funkció: Az Endress+Hausernél az a trend figyelhető meg, hogy a felhasználók a műszerek teljes életciklusa alatt igénylik a támogatást és a dokumentációkat. Ehhez a támogatási szolgáltatáshoz ez a platform ideális megoldást jelent.

Ezen kívül a konfigurátor követő funkcióját használva a forgalmazók számára az is látszik, hogy aktuálisan mely műszer típusokra van nagyobb igény. És mivel az Endress+Hauser tervezőmérnökei az EPLAN Electric P8-cal dolgoznak, olyan központi platformjuk van, amely a tervezéstől a forgalmazásig terjed. Philipp Rumler azt mondja, “A rendszer médiahibáktól mentesen és duplikált bejegyzések nélkül működik. Minden adat mindig naprakész és csak egyetlen helyen kell őket ellenőrzni.”

Összegzés: Egyszerű tervezés – Hozzáférés az összes szükséges adathoz 

Az Endress+Hauser olyan megoldást fejlesztett ki az EEC alapjain, amely leegyszerűsíti a belső folyamatokat és emellett költséget takarít meg a cégnek. De az ügyfelek számára nyújtott előnyök a még fontosabbak a cég számára. Philipp Rumler szerint, “Ha ügyfeleink a mérőműszerek kiválasztását és betervezését maguk végzik el és nem ránk bízzák, akkor biztosítanunk kell számukra, hogy ez minél kevesebb időbe teljék, és könnyen hozzáférhessenek az összes szükséges adathoz. Ez volt az elsődleges célunk, és ezt elértük.” És ez sokkal fontosabb, mint saját belső folyamataink leegyszerűsítése, mivel az Endress+Hauser legfőbb elve: Az ügyfél mindig elsőbbséget élvez.