Automatizálási technológia
Automatizálási technológia a gép- és berendezés-gyártás területén

Automatizálási technológia

Automatizálási technológia a gép- és berendezésgyártás területén

Az automatizálási technológia magában foglalja az érzékelők és aktuátorok tervezését, szabályozását, a berendezések vezérlését, illetve a rendszerek közötti kommunikációt. Valamennyi komponens megjelenítésre kerül a kapcsolási rajzokon. Az EPLAN segítségével digitalis kép készül a kapcsolási rajzokról, és létrejön egy digitalis ikerpár  a vezérlőszekrény-gyártás számára. Ez szolgál azután egy központi információforrásként  az alkatrészekről és gépadatokról a tervezés és gyártás számára. A digitlizáció és automatizálás területén arra törekszünk, hogy Ön a lehető legkisebb erőfeszítéssel készíthesse el kapcsolási rajzait.

Alapok

Automatizálási technológia – Mit is jelent ez?

Az automatizálási technológia egy önálló tudományág a saját területén. Számos területen alkalmazzák gépek és berendezések tervezése során. Az EPLAN megoldásai segítségével a lehetőségek széles spektruma áll rendelkezésére a munkafolyamat során.

Az Automatizálási technológia alapjai a tervezés során

Az alapok magukba foglalják az aktuátorok számára történő folyamatos méréseket szenzorok és programozható logikai vezérlők (PLC) használatával. Az aktuátorok beállításának szabályai a szenzorok által elvégzett méréseken alapulnak. Minél magasabb az automatizálás, annál nagyobb számú érzékelőt és aktuátort haználnak a tervezés során. Az elmek közötti kommunikáció terepi buszrendszereken keresztül lehetséges. A géptervezés egy összetett mérnöki feladat, mely során számos tervezési paramétert kell figyelembe venni és a szenzorok/aktuátorok listája szintén a folyamat része. Ezt a listát beimportálhatjuk az EPLAN-ba, miáltal a tervezési folyamat teljesen digitalizálhatóvá válik.

Az automatizálási technológia alapjai az EPLAN-nal

Az EPLAN Platform-on belüli automatizálási technológia lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy számos munkafolyamatot automatizálhassanak, ideértve a kapcsolási rajzok automatikus generálását. Ez lépésről lépésre megváltoztatja a tervezés módszereit. Minden egyes automatizálási lépéssel a kapcsolási rajzok generálása és a gyártás részére készülő dokumentáció létrehozása hatékonyabbá válik és kevesebb kézi rajzolást igényel.  A tervezési feladat, egy termék,vagy egy gép felépítése képezi az automatizálás alapját.  A mérnöki tervezésben ezt funkcionális struktúrának hívják. Olyan termékfunkciókat foglal magában, amelyek egyértelmű kapcsolatban vannak az aktuátorokkal.

Még több az EPLAN Platform-ról
Ötletek EPLAN felhasználóknak

Milyen lehetőségeket kínál Önnek az EPLAN az automatizálás területén?

Az EPLAN az összes tudományágban támogatja  a mérnöki folyamatokat. Ez jelentősen növeli az Ön hatékonyságát, amikor az EPLAN projektjén dolgozik, mert a digitális adatok zökkenőmentesen áramlanak a szoftvermegoldások között, miközben a minőségük is tovább javul.

Az automatizálás lépései

Hiányos dokumentáció, felesleges oda-vissza kattintások, kézzel végrehajtott projekt ellenőrzés és dokumentáció készítése: a napi mérnöki feladatok gyakran számos ismétlődő feladatokkat jelentenek, melyeket és projektről projektre újra meg kell ismételni. Ez átlagosan 20 % munkaidőt tesz ki – olyan munkaidőt, amit az automatizálás révén megtakaríthat.  Az EPLAN Platform számos funkciót kínál ehhez, mint például ismétlődő műveletek automatizálása, egyetlen kattintással elérhető szoftvermegoldások, a folyamatok szabványosítása, vállalatspecifikus kiértékelések és még számos további funkció.

 

Közvetlen automatizálás az EPLAN Platform-ban

Az automatizálás a program funkciók automatikus vezérlését is jelenti. Az EPLAN Platform széleskörű lehetőségeket kínál felhasználóinak a munkafolyamatok egyszerűsítésére, vagy számos művelet egy kattintással történő végrehajtására.   

Sikertörténetek

Automatizálás elméletben és a gyakorlatban

A németországi RWTH Aachen Campusban működő European 4.0 Transformation Center (E4TC) egy vizsgálatot folytatott tervezési folyamatok és a vezérléstechnika stratégiák digitalizálása témában, valamint a berendezések/gépek műszaki kiépítését illetően.

 

Hozzáadott Érték: Időmegtakarítás, költségcsökkentés, még több idő a fejlesztésre

Az “Engineering 4.0” tanulmány végső eredménye: a mérnöki tervezés részleges automatizálása üzleti szempontból optimális költség-haszon arány érhető el. Az automatizálhatóság, a generálás lehetősége, beleértve a kapcsolási rajzok előállítását, függ a konfigurációs adatok digitalis elérhetőségétől. A vizsgálat kimutatta, hogy a szabványosítás mértékének 10%-ról 20%-ra történő megemelése következtében a kapcsolási rajzok akár 80%-a állítható elő automatikusan.

Tudományágak

Az automatizált tervezési folyamat három fázisa

Milyen speciális megközelítést alkalmaznak a cégek a tervezési folymataik sikeres automatizálása érdekében? A hatékonysági tanulmány ezen a területen is szolgáltat ereményeket: a lényeg az újrafelhasználható funkciók, mint variánsok, vagy opciók  struktúrálásában rejlik. Ezek a funkciókat részleges áramkörökkel írják le és központilag kezelik makró könyvtárakban. Az új megrendelések kapcsolási rajzai sokkal gyorsabban készülhetnek ezekkel az új, moduláris felépítésű, funkcó-orientált termékstruktúrákkal. Ha a cég értékesítési konfigurátort használ, ezek az adatok közvetlenül beimportálhatóak. Az eredmény: a kapcsolási rajzokat vagy a párbeszédablak útmutatásain keresztül, vagy a háttérben generálják teljesen automatikusan a platformon belül, vagy a web alkalmazáson keresztül.

Vezérléstechnológia

PLC vezérlés és a hozzárendelési listák cseréje

A vezérléstechnológia, mint az automatizálási technológia egyik ága fontos terület az EPLAN felhasználók számára.

Kódok és Szabványok a vezérléstechnológiában

A nemzetközi   IEC 61131-3 szabvány (IEC 1131 és/vagy 61131) ) világszerte alkalmazott a programozható logikai vezérlőkhöz alkalmazott programnyelvekben.  A gépészeti tervezés során digitalis vagy bináris szekvenciális vezérlőket alkalmaznak, mígy a folyamatirányítás tervezése során az analóg és a digitalis jelek kombinációja terjedt el.

 

Eszközadatbázis az EPLAN Data Portálban

Az EPLAN projektek során egyarán tervezhet digitalis, mind analóg szenzorokkat, jelölőket, vezérlőket és aktuátorokat. Az EPLAN Data Portál az alkatrészadatok alapjául szolgál.

Alkalmazás: TIA PLC Interfész

Számos alkatrészgyártó PLC eszközadata elérhető az EPLAN Data Portál felületén, többek között a Siemens is. Erről további információkat kaphat itt.

 

IO import és export listák

Az EPLAN “IO listák Export/Import” funkció a jelek importálására és exportálására szolgál. Segítséget kaphat az EPLAN Help Function - például, ha van Önnek IO listája, de nincs EPLAN szoftver telepítve. A nyílt Automation ML interfész használatával az EPLAN minden egyes vezérlőhöz megadja a szükséges adatokat.

Örömmel segítünk Önnek!

Szeretne többet megtudni megoldásainkról, érdeklődik szolgáltatásaink iránt? Vegye fel velünk a kapcsolatot - örömmel segítünk!