Hogyan gyorsítja fel a mesterséges intelligencia az energetikai átállást?
Herborn/Monheim, 2025. április
A „tisztán elektromos társadalom” céljának gyorsabb elérése érdekében valódi ütemgazdákra van szükségünk az energiaátállás megoldásainak megvalósításához. Ennek a folyamatnak a legfontosabb mozgatórugói a digitalizáció, a szabványosítás és az automatizálás. A mesterséges intelligencia most néhány radikálisan új lehetőséget is kínál, legyen szó akár az üzemmérnökségről, akár a megújuló energiaforrások bővítéséről. A müncheni „Smarter E Europe” szakvásáron (B5 csarnok, 310-es stand) az Eplan és a Rittal bemutatja, hogy az AI és az adatvezérelt megoldások hogyan segítik a vállalatokat a jövőben. A Rittal új RiLineX rendszerplatformja egy másik kiemelkedő esemény. Ez felgyorsítja az energiaelosztó megoldások telepítését, ami akár 75%-os időmegtakarítást eredményez.
„A vezető szerep a mesterséges intelligencia területén, nagyfokú ipari szoftveres szakértelemmel kombinálva, a legjelentősebb mozgatórugók az új növekedési görbe és az ipari vállalatok nemzetközi versenyképessége szempontjából” - mondta Niko Mohr professzor, a Friedhelm Loh Group igazgatótanácsának tagja, a Rittal International és a Rittal Software Systems vezérigazgatója. Hozzátette: „A jövőt a mesterséges intelligencia fogja vezérelni. Az Eplan és a Rittal úttörő szerepet vállal és az AI révén előremozdítja az ipari automatizálást, és megmutatja, hogy ez a technológia hogyan fogja javítani a gépészeti, elektromos, folyamat- és üzemmérnöki munkát a holnapban.” - tette hozzá. És pontosan ezt a szakértelmet szeretné az Eplan és a Rittal átadni az energiaszektornak.

Professor Niko Mohr is a member of the Board of Management of the Friedhelm Loh Group and CEO of Rittal International and Rittal Software Systems. “The future will be driven by AI. EPLAN and Rittal are pioneering and advancing industrial automation forward through AI and showing how this technology will improve mechanical, electrical, process and plant engineering tomorrow.”

EPLAN demonstrates the potential of “engineering at the touch of a button”: AI-assisted tools allow developers to simulate a variety of different scenarios in just a few seconds, something that would previously have taken days or even weeks.
Konkrét mesterséges intelligencia projekt esettanulmányok a mérnöki szakmában
A The Smarter E rendezvényen a Friedhelm Loh Group e két vállalata konkrét megoldásokkal mutatja be és mutatja be, hogy az AI hamarosan hogyan segíti majd az energiaágazatban dolgozó villamos tervezők, mérnökök és tervezők mindennapi munkáját új és innovatív módon javítani, például a villamosenergia-hálózatok és a decentralizált energiarendszerek bővítésében. Az Eplan és a Rittal már összeállított valós projekt esettanulmányokat, például a Microsoft Azure OpenAI szolgáltatásán alapuló szerelőlemez-alaprajzok mesterséges intelligenciával támogatott generálását.
Az Eplan és a Siemens együtt dolgozik a széles körű, végponttól végpontig tartó integráción, amely a jövőben digitalizálja és automatizálja a teljes tervezési folyamatot. Az automatizálási technológiában például jelentős hatékonyságnövekedés érhető el, például a költséges tervezési és tervezési idő csökkentése.
A mesterséges intelligenciával támogatott eszközök lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy néhány másodperc alatt szimulálják a különböző forgatókönyveket, ami korábban napokig vagy akár hetekig tartott volna. Ez nemcsak időt takarít meg, hanem jelentősen és következetesen javítja az eredmények minőségét is. A törekvés és a cél teljesen világos: a mesterséges intelligencia felhasználása a jelenlegi megoldásokban, hogy megfeleljen az elektrotechnikai vállalatok speciális követelményeinek, és automatizálja a teljes tervezési és tervezési folyamatot.

There is potential for optimisation in energy transition applications by improving power distribution system technology. The new RiLineX speeds up the production of power distribution in panel building and switchgear manufacturing by up to 75% and is suitable for AC and DC
RiLineX: A jövő szabványa az energiaelosztásban
Az energiaátviteli rendszertechnika fejlesztésével az energiaátviteli alkalmazásokban is van lehetőség az optimalizálásra. Az új RiLineX, a Rittal 60 mm-es gyűjtősínrendszer platformja felgyorsítja az áramelosztás gyártását a panelépítésben és a kapcsolóberendezések gyártásában, így az összeszerelés során akár 75%-os időmegtakarítás érhető el.
A rendszerszemléletű platform megközelítéssel a vállalat a nemzetközi szabványosítást mozdítja elő. Olyan technológiai partnerek hálózatát indította el, akik olyan „eady for RiLineX” komponenseket fejlesztenek ki, amelyek egy kattintási rendszeren keresztül közvetlenül csatlakoztathatók az elosztóhoz. Partnerségi projekt a szabványosított díjszabási pillérekért
Partnerségi projekt a szabványosított díjszabási pillérekért
A Rittal és az EcoG szoftvercég azt is megmutatja, hogyan lehet felgyorsítani a töltőoszlopok és töltőparkok bővítését. Bemutatják a második generációs „Powerblock”-ot öblösíthető CS Toptec kültéri burkolatokkal, amely a Rittal rendszerszaktudását az EcoG szoftverével és töltőállomás-alkatrészeivel kombinálja. A Powerblock így megtestesíti azt a közös projekttervet, amelynek célja az egyenáramú töltőparkok központi, háttér-infrastruktúrájának szabványosítása, és ezáltal az energiafordulat e fontos elemének elterjedésének jelentős felgyorsítása.
A terjeszkedés ösztönzése mérnöki tevékenységgel és együttműködéssel
A sebesség mellett az energetikai átmenet hatékonyságot és az ökoszisztémákon átívelő együttműködési partnerségeket is igényel. A Rittal és az Eplan egy ipari szabványos „transzformátorállomás” projektet használ. Ezzel szemben más előre elkészített projektek azt mutatják, hogy a szabványosítás koncepciója hogyan alapozza meg a vezérlőszekrények és teljes transzformátorállomások magasan automatizált gyártását. A nagyobb mértékű digitalizáció, szabványosítás és automatizálás a válasz a szakképzett munkaerőhiányra, miközben a szél- és fotovoltaikus parkok építésére vonatkozó megrendelések száma a hálózati csatlakozások révén tovább nő. Ugyanakkor elengedhetetlen a különböző ökoszisztémákon átívelő partneri együttműködés és a zökkenőmentes adatcsere. Az értékláncokban való gondolkodás és az Eplan Cloud platform ezt lehetővé teszi.